Sara Oblak    .


Primož Brezec    .


Shaquille O'Neal    .


Saša Vujačič    .


Allen Iverson    .

 

 


PRIČAKOVANJA SODELUJOČIH  .

''Pravila'' vedenja mladih
v športu, šoli, med prijatelji,...

Splošna pravila

Pravi športnik mora biti tudi dober učenec. Ne zanemarjaj učenja zaradi ukvarjanja s (športom) košarko! Beri športne časopise ter glej športne filme. Tako boš bolje spoznal šport in košarko. Če je soigralec tako bolan ali poškodovan, da ne more priti na trening, se pozanimaj pri njegovih starših, kako je z njim. Če ga lahko obiščeš, to stori. Vesel te bo. Prave prijatelje spoznamo v nesreči. Skupaj s soigralci sestavljamo košarkarsko moštvo. Naš cilj je skupen, zato si moramo pomagati. Ali ste slišali ali prebrali: »Vsi za enega, eden za vse«!


Pred vadbo ali tekmo

Na treninge in tekme prihajaj redno. Manjkaš lahko samo, če si bolan ali poškodovan. Prijatelji te potrebujejo, ne razočaraj jih! Vsaj dve uri pred treningom ne jej večjih količin hrane. Ne treniraj s polnim želodcem. Preden greš na trening, preveri če imaš v torbi vse potrebno za trening, če je hladno dodaj tudi trenirko in kapo. Ne vadi v obutvi in oblačilih, v katerih si prišel na trening. Na igrišču bodi ob dogovorjenem času. Ne zamujaj! To ni pošteno do tvojih vrstnikov in vaditelja. Kadar potujemo na tekmo, pridi točno na zborno mesto. Nato poslušaj navodila trenerja in jih upoštevaj. Na poti se obnašaj kot pravi športnik, do igrišča hodi v skupini. Smo moštvo in ne skupina posameznikov! Snemi vse predmete (verižico, uro, zapesnico, ipd.), s katerimi lahko poškoduješ sebe ali vrstnike.


Med vadbo

Ko trener začne oz. prekine vadbo, primi žogo in se umiri. Nato ga pozorno poslušaj in opazuj njegovo demonstracijo. Med vadbo skušaj posnemati trenerja in upoštevati njegova navodila. Vse naloge skušaj izvesti čim bolje, le tako boš uspel. Če ti kaj ni jasno ali če bi želel dobiti dodatno pojasnilo, prosi trenerja, da to stori. Upoštevaj tudi organizacijska navodila trenerja. Pazi, da ne boš z nepremišljenimi potezami poškodoval sebe ali vrstnikov. Če ti kaj ne gre tako, kot bi si želel, ne obupaj. Prosi trenerja ali soigralca, ki to obvlada, da ti pomaga odpraviti težavo. Med vadbo spodbujaj vrstnike, ki jim ne gre najbolje, ali jim pomagaj. Če si žejen, lahko v odmorih piješ vodo ali osvežilno pijačo. Pij večkrat po malem! Če si se poškodoval in krvaviš, obvesti o tem vaditelja.
 

Na tekmah

V hladni dvorani ali na zunanjem igrišču ne sedi na klopi brez ogrnjene ali oblečene trenirke. Še posebno to velja, če si prepoten. Košarka je moštvena igra, zato sodeluj s soigralci. Med igro spodbujaj soigralce in jih pohvali, če so izvedli uspešno akcijo. Na določen način se zahvali soigralcu, ki ti je nesebično podal žogo. Od slabo izvedenih akcij in porazov si zapomni samo to, česa ne smeš delati, da se ne bodo ponovili. Vse drugo čim prej pozabi. Ne muči se s preteklostjo, ker je ne moreš spremeniti. Raje se potrudi, da boš uspešnejši v prihodnosti. Na tekmah igraj pogumno in hkrati športno. Ne naredi drugemu tega, česar nočeš, da bi on storil tebi. Na tekmah igraj po svojih najboljših močeh. Če si to dosegel, se ti ni potrebno sramovati poraza. Čestitaj tekmecu, saj je trenutno boljši. Ne imej nasprotnega igralca za sovražnika. Je le tvoj tekmec, zaradi katerega lahko igraš in se dokazuješ.


Po vadbi ali tekmi

Poraz ali zmaga sta sestavni del športa. Tako ju moraš tudi sprejeti. Za dežjem (porazom) vedno posije sonce (zmaga) in nasprotno. Pravega športnika poraz pretirano ne potre, temveč spodbudi k bolj zavestni vadbi. Po vadbi se temeljito umij in preobleci. V garderobi se ustrezno vedi do tuje lastnine in vrstnikov. Ne škropi z vodo okoli sebe. Pazi, da ti na mokrih tleh ne spodrsne. Ne hodi na hladen zrak prepoten, z odpetimi oblačili in brez kape na glavi. Skrbi za svoje zdravje! Ko prideš domov, izprazni svojo torbo. Skrbi za higieno.
 

Prehrana

Uživajte banane, ki so lahko prebavljive in bogate s kalijem. Pa tudi vitamin C, ki v možganskih celicah spodbuja lastnosti pomnenja. Torej pogumno na krožnik s kivijem, peteršiljem, limonami, pa ne pozabite na banane! Telesu moraš tudi zagotoviti zadostno količino vode, ki odpadne snovi razredči in jih pomaga izločiti. Voda je bistvena za kemične procese, ki potekajo v možganih, zato pomanjkanje vode vpliva na zmanjšano sposobnost in učinkovitost pomnjenja in mišljenja. Ob pravilni hrani in negi se boš učil lažje, hitreje in z manj truda. Priporočljivo je omejiti hrano, ki je za telo pretežka (hrano z veliko maščobami in visoko koncentracijo sladkorja).

 

Osnovna Šola & Učenje

Učitelj v osnovni šoli preverja in ocenjuje učenčevo znanje tako, da spoštuje osebnostno integriteto učencev in različnost med njimi. Uči se vedno,.. Potrudi se,.. Ne govori, da ti ne gre preden si sploh ocenjen in vse znaš. Ne izpuščaj snovi. Uči se vsaj 3 ure na dan če ti ne gre. Če ti učenje gre od rok se uči vsaj 30 min. Ne poslušaj prijateljev ''da ti ni treba se danes učiti''. Ne bodi lenivec - Ne vadi premalo - Učenje ti ne sme biti brezvezno - Uči se tako kot veš, da je prav. Ne ''črno gledati'' na starše če ti želijo pomagati, ker ti želijo samo dobro. Ne pozabi kdaj si vprašan. Zakaj so na začetku dobre ocene dobre: če si na začetku dober in se ekrat zmotiš ti še oprostijo, če si slab ti ne. Najboljše kar lahko misliš o šoli: da je zelo dobra in koristna in, da se je dobro učiti.
 

Srednja Šola & Učenje

Če se (iz)oblikuješ v osnovni šoli vse ti bo jasno in lažje v srednji šoli, hitreje in manj truda. »Učimo se za življenje«, »več znaš več veljaš«.




Starši-Družina & KK Škofja Loka

Družina je najpomembnejša celica učenja in življena mladih. So geni v družini krivi za vse: od plešavosti prek pameti do dolgega nosa? So geni naši kreatorji in vladarji? Ali pa gre mogoče samo za temo o kateri vsi vedo vse in nič? Pametovali in razglabljati o genih ne bomo ''pametovali'' v nadeljevanju pa o GENIH nas lahko poveže članek uglednega športnega novinarja DELA g. Oto Giacomelli, (Ponedeljek, 21.02. 2005) o uspehu Roka Benkoviča:/dva stavka:......Kdo bi si, na primer, upal napovedati, da bosta oba naša svetovna prvaka v smučarskih skokih – Franci Petek in Rok Benkovič – nekoč uresničila sen svojih očetov, ki jima je Ikarusovska strast do letenja tragično zlomila krila? Kakšna fantastična oddolžitev za nepredvidljiva udarca usode, ki sta zaznamovala rosna otroška leta obeh naših šampionov! Kakšna sreča za slovenski šport, da sta prisluhnila klicu svojih genov in mu sledila vse do skakalnega Parnasa!


Kako pogumni sta morali biti šele Marjana Petek in Rokova mami Erika, da sta vsemu navkljub imeli posluh za športne želje svojih sinov, čeprav sta se odločila za tvegano športno zvrst! Ob tako enkratnih uspehih se je kajpak treba vprašati, kdo vse je stal ob strani športniku, da je svojo nadarjenost razvil do šampionske ravni. Marsikdo med njimi, navsezadnje je zelo tvegano meriti zasluge, za javnost ostane anonimen. Samo Rok Benkovič to zares natančno ve. Na mamo, ki ga je vozila na trening v klub in prihajala ponj, ni pozabil niti, ko je bil v soboto (ko je postal svetovni prvak)okoli njega največji direndaj.

 

 

  nazaj na vrh strani 

oblikovanje in izdelava:
  e-Vizija 


K O N T A K T    .

KK Škofja Loka
Podlubnik 1c
p.p. 53
4220 Škofja Loka

e-pošta:

kk.skloka@volja.net

Telefon:
04  512 65 01
051 362 614 - Marko K.

 


Sašo Ožbolt     .


Tony Allen     .


Rašo Nesterovič     .


Boštjan Nachbar     .